Wyszukiwarka
Znalezione informacje z "Muzeum Etnograficzne"

Wielkanocne tradycje - jak je interpretować? Opowiada dr Olga Kwiatkowska
2025-04-18Jak odczytywać dziś dwuznaczność symboliki wielkanocnej, jak tradycja ilustruje historię i życie Chrystusa, na czym polega magiczna moc świątecznych symboli. O to dziś - w Wielki Piątek - Iwona Muszytowska-Rzeszotek pytała dr Olgę… Czytaj dalej »

Wielkanocny kiermasz w Muzeum Etnograficznym w Toruniu [zdjęcia]
2025-04-06Rzeźby, obrazy, tkaniny, palmy, ceramika i jajka zdobione różnorodnymi technikami - to część oferty kiermaszu. Nie brakuje też stoisk żywnością ekologiczną. Wystawcy są z różnych stron Polski. Czytaj dalej »

Historia Torunia na ścianie kamienicy. Mural na podstawie „Chełmionki” odsłonięty
2025-01-25Przedstawia budynki i ulicę, których już nie ma. Kopia obrazu „Chełmionka” Mieczysława Wilczewskiego ze zbiorów Muzeum Etnograficznego ozdobiła odnowioną kamienicę przy Szosie Chełmińskiej 104 w Toruniu. Czytaj dalej »

Niezwykły stół i niezwykły wieczór. Tajemnice Wigilii odsłonięte w „Rozmowie Dnia"
2024-12-24Wigilia - to wydarzenie religijne, rodzinne i pełne tradycji, o której rozmawialiśmy z dr Olgą Kwiatkowską, etnolożką, antropolożką kultury, kierowniczką działu edukacji Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Czytaj dalej »

Lepili, ugniatali i oczywiście się brudzili! Glina tematem przewodnim zajęć „Etnowyprawka" [zdjęcia]
2024-08-07Etnowyprawka Malucha to cykliczne zajęcia organizowane przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Tym razem dzieci zobaczyły, np. co dzieje się z gliną, kiedy doda się do niej wody, sprawdzały też gdzie gospodynie dawniej przechowywały… Czytaj dalej »

Zabytki a ciepłociąg do ECF Camerimage w Toruniu. Są zmiany w projekcie
2024-07-03Przeprojektowano przebieg ciepłociągów wzdłuż Muzeum Etnograficznego, tak aby sieć ciepłownicza została maksymalnie odsunięta od pozostałości murów kościoła św. Wawrzyńca - poinformował toruński ratusz. Uzgodniono też, że… Czytaj dalej »

Tak śpiewali nasi wiejscy przodkowie, a teraz czas na nas! Muzyczne spotkania Toruniu
2024-06-20„Wokół domu” oraz „Pieśni ludowe w audiosferze miasta” - to dwa muzyczne wieczory, które w czwartek i piątek (20-21 czerwca) proponuje Muzeum Etnograficzne w Toruniu. W programie wspólne śpiewanie - repertuar oczywiście tr… Czytaj dalej »

To oni promują region – na wiele sposobów! Rozdane kolejne Nagrody Marszałka [lista laureatów, zdjęcia]
2024-06-12W amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu odbyła się gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Podczas uroczystości prestiżowe wyróżnienia odebrali twórcy i animatorzy najbardziej wartościowych przedsięwzięć… Czytaj dalej »

Jak wygląda Śniadanie Wielkanocne? Przygotowania do świąt przedstawia toruńskie muzeum
2024-03-31Śniadanie Wielkanocne to najważniejszy uroczysty moment Świąt Wielkanocnych. W dawnej tradycji zasiadano do stołu po powrocie z rezurekcji. Dziś ta godzina jest raczej umowna. Czytaj dalej »

Magiczna woda i oczekiwanie na wschód słońca. Jak zmieniały się tradycje wielkanocne?
2024-03-31Wielkanoc w Polsce to jedno z najważniejszych świąt w Polsce. Wiąże się z nim wiele specyficznych zwyczajów i tradycji. Wiele z nich przetrwało do dziś, jak np. święcenie pokarmów, ozdabianie jajek czy lany poniedziałek. Czytaj dalej »